Sajnos sokszor a nem megfelelő tájékoztatás, felkészítés az oka, hogy idő előtt elromlik valakinek a foga. A helyesen rögzült fogmosási technikák viszont nagyban hozzájárulnak a fogak épségének megőrzéséhez.
Bár a Potidental fogászatnál fogtöméseket és más fontos kezeléseket is végeznek, ha odafigyelünk a szájhigiéniára, nem kell sok pénzt költenünk arra, hogy fogaink ismét szépek legyenek. Ám a rendszeres szűrés fontos, ezért érdemes évente felkeresni a fogorvost, akitől hasznos tanácsokat is kaphatunk a fogápoláshoz.
Milyen fogkefét érdemes választani?
Felmerülő kérdés a páciensek körében: drágább elektromos vagy olcsóbb, hagyományos fogkefe? De nem kell feleslegesen aggódni, hisz mind a kettővel jól lehet a fogakat tisztítani. Viszont az alapos fogmosás, a helyes mozdulatokon, és az elegendő ideig – legalább 3 percig – tartó fogmosáson múlik.
Mikor kell fogat mosni?
Általánosan elfogadott, naponta legalább kétszer szükséges fogat mosni: reggeli után és lefekvés előtt. Viszont, ha valaki fogszabályzót használ, akkor javasolt a kettőnél több fogmosás is.
Figyelni kell arra is, hogy vannak magasabb savtartalmú élelmiszerek és italok, amik elfogyasztása után nem javasolt az azonnali fogmosás. Ilyenek például az alma, a déligyümölcsök, a bor, a tea vagy a kávé. Ekkor ugyanis fennáll a veszély, hogy a savtartalom felpuhítja a fogzománcot.
Hogyan kell helyesen fogat mosni?
A helyes fogmosási technika rendkívül fontos a fogak épségének megőrzésében. A fogmosás során lazán kell tartani a fogkefét, és inkább masszírozni a fogakat, nem dörzsölni. A fogak, foghiányok és az íny minden területén módszeresen, lehetőleg mindig azonos sorrendben kell áthaladni, így nem marad ki egy mosandó rész sem.
Kép forrása: www.potidental.hu
Elektromos fogkefénél elegendő a tisztítandó helyre vezetni a fejet, és lazán ott tartani, miközben az ínyszél görbületét követi. Nem szabad erősen rányomni a fogak felszínére, mert így hatékonyabban dolgozhat a kefe, és kíméli a fogzománcot.
Miért lesznek mégis lyukas fogak?
Sajnos a rendszeres és alapos fogmosás ellenére is megjelenik a fogak szuvasodása. Vannak területek, ahol a fogkefe sem nyújt 100%-os megoldást. Itt a fogselyem és a fogköztisztító kefe lesz nagy segítségre a megelőzésben.
Az úgynevezett interdentális rések, vagyis a fogközök a tisztítandó terület mintegy 30%-t teszik ki. Ezért rendkívül fontos a különböző méretű kefék vagy fogselymek használata, hogy fogközökbe se rakódhasson le semmi észrevehetetlenül. A fogászati hidak tisztításakor hasonlóan kell eljárni.
Ne feledkezzünk el a nyelvünkről!
A nyelv megtisztításáról sem szabad elfeledkezni. Ezzel eltávolítható a kellemetlen leheletet okozó lepedék a nyelv felületéről. Végezhető fogkefével, de léteznek speciálisan erre kialakított eszközök is.
Aki a fogmosás esetében betartja a fenti előírásokat és rendszeres fogászati szűréseken is részt vesz, a megelőzéssel elkerülheti a fogainak idő előtti romlását vagy a későbbi hosszadalmas és költséges kezeléseket.
Fizetett tartalom