Site icon Kitekintő.hu

8 dolog, amire figyelni kell a nyári melegben a kutyánk védelmében (x)

A nyár a szabadtéri kalandok, a vízparti szórakozás, a napsütés és a hosszú séták ideje. Ezeket az élményeket az ember a legszívesebben megosztja a négylábú kedvencével is, ami szuper dolog – de csak akkor, ha tudatosan teszi azt. A nyári időjárás ugyanis komoly veszélyeket tartogat: ahogy az embereket megviseli a forróság és az UV-sugárzás, úgy a kedvenceinket is.

Ha az alábbi nyolc tanácsot megfogadjuk, akkor a kutyánk a legforróbb évszakban is kiegyensúlyozott maradhat, és együtt élhetjük át az évszak legszebb pillanatait, anélkül, hogy aggódnunk kellene az egészsége miatt.

Biztosítsunk mindig friss vizet!

Az első és talán legfontosabb szabály, ami egész évben igaz, de a meleg időjárásban különösen: a kutyánk mindig férjen hozzá friss, tiszta vízhez. A víz ilyenkor gyorsan felmelegedhet és elpárologhat, ezért érdemes gyakran cserélni, valamint több vizestálat is kihelyezni a kertben vagy a lakás különböző pontjain. Ne feledjük, hogy a legtöbb egészségügyi problémát nyaranta a hidratáltság hiánya válthatja ki a kutyáknál.

Fárasszunk tudatosan!

Attól, hogy kint tombol a nyár, a kutyánk még ugyanúgy rendelkezik energiákkal, amiket le kell vezetnünk, ha azt szeretnénk, hogy kiegyensúlyozott és boldog maradjon – illetve hogy ne menjen az agyunkra. Nincs mit tenni, nyáron igenis meg kell emberelnünk magunkat, és korán felkelni, hogy még a forróság beállta előtt – nagyjából reggeli 5 és 6 óra között – lemozgassuk a kedvencünket. Ha ezt sikerül megtennünk, akkor a nap további részében nyugodtan pihen majd, és elég egy-két rövidebb sétára levinnünk a melegebb órákban és este.

Emellett napközben még bátran gyakorolhatjuk a mentális fárasztást is vele bent, a hűvös(ebb) lakásban. Taníthatunk neki új trükköket, vehetünk neki szimatszőnyeget vagy interaktív játékokat, hogy lekösse magát és az agytekervényei is elfáradjanak.

Sétáljunk óvatosan!

Előfordulhat, hogy a kutyusunknak gyakrabban kell elvégeznie a dolgát, így kénytelenek vagyunk a legforróbb órákban is levinni őt sétálni, legalább egy kis körre. Ilyenkor szem előtt kell tartanunk, hogy a beton elképesztő módon felforrósodhat: amikor a levegő 30 fokos, a beton akár 60 is lehet! Ezt mi papucson, szandálon keresztül nem érezzük, de a kis kedvencünk tappancsa könnyen megéghet, így mindenképpen gondoskodjuk a lábai védelméről, mielőtt elindulunk! (Szerencsére erre ma már számtalan készítményt kaphatunk.)

Figyeljünk a táplálkozásra!

A nyári hónapokban különösen fontos, hogy figyeljünk kutyánk étrendjére. Semmiképp ne adjunk nekik nehéz és zsíros ételeket – bár ezeket sosem kellene –, mert ezek lassíthatják az emésztést és növelhetik a testhőmérsékletet. Válasszunk könnyebb, de tápanyagokban gazdag ételeket, az állatorvosunkkal konzultálva akár étrendet is válthatunk a legmelegebb hónapokra. Ez különösen akkor lehet fontos, ha a forróságban a kutyánk alig kívánja az ételt, hiszen ettől függetlenül ugyanúgy meg kell kapnia az összes szükséges tápanyagot.

Ilyenkor figyeljünk oda az A-, C-, E- és D-vitamin, valamint a B-vitaminok pótlására! Ezeket lédús zöldségekkel és gyümölcsökkel is megadhatjuk nekik – persze csak olyanokkal, amelyeket biztonságosan fogyaszthatnak. Ha tanácstalanok vagyunk, akkor az állatorvosunkkal is konzultálhatunk, lehet, hogy a vitaminpótlás mellett tájékoztat egyéb étrend-kiegészítőkról, például a CBD-olaj kutyáknak készült típusáról. A CBD-olaj kapcsán sok félreértés kering a köztudatban, de szerencsére az interneten hozzáférhető források teljes képet adhatnak a gazdiknak a készítményekről.

Válasszunk hűtő kiegészítőket!

Ma már szerencsére számos olyan készítmény érhető el a piacon, amivel hűthetjük a kutyánkat a nyári forróságban. Használhatunk például speciális hűsítő matracot, de ha nem akarunk ilyesmibe fektetni, akkor egy vizes törölköző is megteszi, amit ráterítünk a pihenő négylábúra. Egyes kutyák imádják a vizet, így ha van lehetőségünk, engedjük meg, hogy pancsoljanak egy kicsit a kerti medencében vagy napjában többször lezuhanyoztatjuk őket langyos vízzel.

Biztosítsunk árnyékos helyeket!

A kutyánknak szüksége van árnyékos helyekre, ahol hűsölhetnek, ahová bármikor elvonulhatnak a forró napsütés elől. Ez igaz akkor, ha épp a kertben van a kutyánk, de akkor is, ha elmegyünk egy vízparti kiruccanásra. Bármennyire is felszabadultan élvezzük a nyári programjainkat, ne feledkezzünk meg a kis kedvencünkről!

Ne hagyjuk a kutyát az autóban!

Talán ezt mondanunk sem kell egy felelős gazdinak, de félkésznek éreznénk a listát nélküle: soha ne hagyjuk kutyánkat az autóban! Soha, még rövid időre sem, még leengedett ablakok mellett sem. Az autó belseje pillanatok alatt felmelegszik, és a kis kedvencünk gyorsan hőgutát kaphat. Nem akarunk senkit ijesztgetni, de már néhány perc is végzetes lehet a kutyánk számára.

Ismerjük fel a hőguta jeleit!

Fontos, hogy felismerjük a hőguta jeleit, és gyorsan cselekedjünk, ha kutyánk esetlegesen veszélyben van. A tünetek közé tartozik a túlzott lihegés, a nyálzás, a gyengeség, a zavartság, a hányás és a koordinációs problémák. Ha ezeket a tüneteket észleljük, azonnal vigyük hűvös helyre a kutyát, és hűtsük le hideg – de nem jeges – vízzel, majd forduljunk állatorvoshoz!

A nyári meleg tehát komoly kihívást jelenthet a kutyáknak, és nem csak a meleg miatt. Ez az évszak ugyanis telis-tele lehet plusz stresszforrásokkal – például egy utazás során az új környezet idegensége –, ami még több terhet ró a négylábúra és a gazdira egyaránt. Vannak, akik a CBD-olaj kutyáknak készített változatait alkalmazzák ilyen helyzetekben, ám egyelőre nincsen elegendő kutatás a témában ahhoz, hogy ezek hatásosságát egyértelműen kijelenthessük. Mindenesetre azt már láthatjuk, hogy megfelelő odafigyeléssel és gondoskodással elkerülhetjük a veszélyeket.

Biztosítsunk számukra elegendő friss vizet, árnyékos helyeket és kerüljük a sétáltatást a legforróbb órákban. Soha ne hagyjuk őket az autóban, és hűtsük őket különböző módszerekkel. Figyeljünk a táplálkozásukra, és konzultáljunk állatorvosunkkal, ha kérdésünk van a nyári táplálkozás vagy a CBD-olaj kapcsán. Ezekkel az egyszerű, de hatékony tippekkel biztosíthatjuk, hogy kutyánk is élvezhesse a nyári hónapokat, ami persze a gazdinak is garantáltan örömet okoz!

Fizetett tartalom (x)

Exit mobile version