G7: napirenden a lányok oktatása és az oltóanyagok gyorsabb kidolgozása

Le kell vonni a koronavírus-járvány tanulságait és el kell kerülni az elmúlt másfél évben elkövetett hibák megismétlődését – közölte Boris Johnson brit miniszterelnök a hét vezető ipari hatalom (G7) angliai csúcstalálkozójának péntek délutáni hivatalos megnyitóján.

A kétoldalú találkozók szintjén már két napja tartó találkozót a délnyugat-angliai Cornwall megye Carbis Bay nevű kisvárosának közelében rendezik a csoport soros elnöki tisztségét betöltő Nagy-Britannia mellett az Egyesült Államok, Japán, Kanada, Németország, Franciaország és Olaszország vezetőinek részvételével. A vasárnapig tartó értekezleten jelen van Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is.

Megnyitóbeszédében Johnson kijelentette: a G7-gazdaságokban megvan a potenciál a nagyon erőteljes ütemű kilábalásra, és a résztvevőknek minden okuk megvan a derűlátásra. Létfontosságú azonban, hogy ne ismétlődjenek meg egyrészt az elmúlt 18 hónapban, másrészt a legutóbbi, 2008-as nagy gazdasági recesszió idején elkövetett hibák, amelyek miatt a fellendülés nem éreztette hatását egyformán a társadalmak minden részében – tette hozzá.

A brit miniszterelnök szerint most megvan a lehetőség magas bérezésű, magas szakképesítést igénylő munkahelyek millióinak létrehozására, úgy, hogy a G7-országok együttesen képviselik a tisztább, zöldebb világ felépítésének ügyét, egy olyan világét, amely az eddiginél gendersemlegesebb, és amelyben a nőknek nagyobb szerep jut. Johnson ennek elősegítésére a G7-csúcsértekezlet megnyitóján brit részről 430 millió fontos (173 milliárd forint) programot jelentett be azzal az elsődleges céllal, hogy a világ legszegényebb országaiban a lányok is bekapcsolódhassanak a közoktatásba.

A Hetek angliai találkozójának egyik fő napirendi pontja annak elősegítése, hogy a lányok világszerte minél nagyobb számban bekapcsolódhassanak az iskolai oktatásba. A csúcsértekezlet határozattervezetében megfogalmazott célkitűzések egyike az, hogy első lépésként 40 millió iskoláskorú lány kerülhessen be az általános iskolákba és részesülhessen 12 évi minőségi oktatásban, mindenekelőtt olyan országokban, amelyekben sok esetben jelenleg nem is engedik a lányok iskolába járását.

Minden lehetséges eszközzel meg kell akadályozni a koronavírus-járványhoz hasonló újabb pusztító pandémiák kialakulását – áll abban a globális egészségügyi deklarációban, amelyet várhatóan szombaton fogadnak el a hét vezető ipari hatalom (G7) angliai csúcstalálkozójának résztvevői.

A találkozó helyszínéül szolgáló délnyugat-angliai kisváros után Carbis Bay Deklarációnak elnevezett közös nyilatkozatban a résztvevők – a G7-csoport soros elnöki tisztségét betöltő Nagy-Britannia mellett az Egyesült Államok, Japán, Kanada, Németország, Franciaország és Olaszország vezetői – a Downing Street előzetes szombati ismertetése szerint konkrét terveket fogalmaznak meg a jövőbeni járványmegelőzésről. Ezek közé tartozik az a célkitűzés, amely szerint száz nap alá kell csökkenteni az új vakcinák, kezelési és diagnosztikai eljárások kifejlesztésének és engedélyezési eljárásának időtartamát.

Boris Johnson, a vendéglátó brit miniszterelnök már a mostani G7-csúcsot előkészítő, néhány héttel ezelőtti virtuális csúcstalálkozón meghirdette azt a célt, hogy akár száz nap alatt új oltóanyagokat lehessen kidolgozni a jövőben felbukkanó fertőző betegségek ellen. Johnson azon az értekezleten hatalmas és példátlan globális vívmánynak nevezte, hogy a koronavírus-járvány kórokozója ellen hozzávetőleg 300 nap alatt sikerült vakcinát kifejleszteni.

Hangsúlyozta azonban, hogy ha sikerül az újonnan megjelenő betegségek elleni oltások kifejlesztésének időtartamát még tovább csökkenteni, lehetővé válhat annak megelőzése, hogy a jövőbeni járványok a mostanihoz hasonló katasztrofális egészségügyi, gazdasági és társadalmi következményekkel járjanak. Ezt a célt fogalmazza meg immár hivatalosan a mostani csúcstalálkozó elé terjesztett Carbis Bay Deklaráció.

A közös nyilatkozat megállapítja azt is, hogy a humán fertőző betegségek 75 százaléka állatokból kerül át az emberi szervezetbe, és egyre nagyobb ütemben bukkannak fel az ilyen típusú új betegségek. A közlemény szerint az állati közvetítéssel embereket megfertőző betegségek kialakulásának megakadályozására a brit kormány új gyártó és innovációs központot hoz létre az állatok immunizációjára felhasználható oltóanyagok kifejlesztésére.

A deklarációhoz fűzött nyilatkozatában Boris Johnson hangsúlyozta: az elmúlt évben sikerült több hatékony vakcinát kifejleszteni a koronavírus ellen, de a fő feladat a továbbiakban annak biztosítása, hogy soha többé ne fordulhassanak elő a mostanihoz hasonló világjárványok.

https://www.instagram.com/p/CP_EbEfITMM/

Forrás: MTI/Kitekintő/Instagram

Friss hírek

A világszerte népszerű lager Olaszországból (x)

Olaszország hazai gyártású sörei közül az egyik legismertebb a Peroni, amely szerte a világon kedvelt márka. A Forma-1 futamok iránt rajongók is ismerhetik, ugyanis az Aston Martin egyik fő támogatója. A cikkben annak járunk utána, hogy mit érdemes tudni erről a sörről.

Read More »