Aláírták a brit-japán szabadkereskedelmi megállapodást

A brit kormány pénteken szabadkereskedelmi megállapodást írt alá Japánnal. A londoni külkereskedelmi minisztérium ismertetése szerint az egyezmény alapján a japán piacra irányuló brit export 99 százaléka vámmentes lesz.

A múlt hónapban véglegesített egyezményt Liz Truss brit és Moteki Tosimicu japán külkereskedelmi miniszter írta alá Tokióban. A megállapodás január 1-jén lép életbe.

A brit külkereskedelmi minisztérium becslése szerint az egyezmény hosszú távon várhatóan 15,2 milliárd fonttal (6100 milliárd forinttal) növeli a Japánnal folytatott brit kereskedelem értékét. Ez az első olyan szabadkereskedelmi megállapodás, amelyről London a brit EU-tagság megszűnése óta önállóan egyezett meg egy magasan fejlett, világgazdasági szinten is nagy súlyú, nem európai gazdasággal.

A minisztérium adatai szerint Nagy-Britannia és az Európai Unió kereskedelmi forgalma 2018-ban megközelítette a 660 milliárd fontot, míg a Japánnal folytatott kétoldalú kereskedelem értéke nem egészen 30 milliárd font volt abban az évben.

Nagy-Britannia az Európai Unió tagjaként 40 szabadkereskedelmi szerződés részese volt; ezek 70 országra terjedtek ki. A brit külkereskedelem 12 százaléka ezeknek a külső országokkal kötött EU-szerződéseknek a hatálya alapján zajlott.

Két éve az Európai Unió is szabadkereskedelmi megállapodást kötött Japánnal. Ez felszámolja a kétoldalú árukereskedelemre kivetett vámokat, megnyitja a szolgáltatások és a közbeszerzések piacát, illetve közös szabályrendszert és szabványokat hoz létre. Miután Nagy-Britannia január 31-én kilépett az EU-ból, a japán piacon éppen az Európai Unió lesz a legfőbb kereskedelmi versenytársa.

A brit kormány számításai szerint a Japánnal elért szabadkereskedelmi egyezmény hosszú távon 1,5 milliárd fonttal emeli a brit hazai össztermék éves értékét és 800 millió fonttal a brit alkalmazottak jövedelmét.

London várakozása szerint a szabadkereskedelmi megállapodás elősegítheti Nagy-Britannia csatlakozását a Átfogó és Előremutató Csendes-óceáni Partnerség (CPTPP) nevű térségi gazdasági társuláshoz.

Forrás: MTI

Friss hírek