A klímaegyezmény és a kapcsolatok erősítése volt a téma Macron és Hszi találkozóján

Közös közleményben erősítette meg országaiknak a párizsi klímaegyezményben vállalt kötelezettségeit Hszi Csin-ping kínai és Emmanuel Macron francia államfő szerdán, pekingi sajtótájékoztatójukon pedig bejelentették, hogy Peking és Párizs szorosabbra fűzi a gazdasági együttműködést.

A közlemény a klímaegyezménnyel kapcsolatban leszögezi, hogy az abban foglaltakat a két ország irányadónak tekinti a környezetvédelemmel kapcsolatos további lépések tekintetében. Macron – noha nem nevezte meg az Egyesült Államokat – bírálta azokat az országokat, amelyek kihátráltak a 2015-ös egyezményből, hozzátéve: reméli, ezek pusztán elszigetelt döntések. Emlékeztetett arra is, hogy az egyezményt nemrég Oroszország is ratifikálta.

A francia elnök bejelentette, hogy tárgyalnak a kínai-európai stratégiai partnerségről is, amely egyebek között kereskedelmi és tudományos együttműködést tartalmazna. A két államfő megállapodott abban is, hogy szorosabbra fűzik országaik együttműködését egyebek közt a nukleáris technika, a sport, a turizmus és a gazdaság területén.

A kínai elnök szintén aláhúzta a szabadkereskedelem fontosságát, ám figyelmeztetett a protekcionizmus és „a dzsungel törvényeinek” veszélyeire is.

A héten Macron már bejelentette, hogy Hszivel megállapodást írnak alá az európai mezőgazdasági termékek hamisításának megakadályozásáról is. A francia államfő most látogatott másodszor Kínába hivatalba lépése óta, útjára harminc vállalat küldöttsége kísérte el.

Peking, 2019. november 6.
Hszi Csin-ping kínai elnök (j) és Emmanuel Macron francia elnök kezet fog közös sajtóértekezletük után a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2019. november 6-án.
MTI/EPA/Pool/Jason Lee

Az Egyesült Államok hétfőn kezdte meg hivatalosan a kilépést a párizsi klímaegyezményből, a folyamat várhatóan körülbelül egy évet vesz majd igénybe. Donald Trump amerikai elnök már választási kampánya idején is az egyezmény következetes ellenzőjeként lépett fel, kormánya pedig az elmúlt években mindent megtett a már elfogadott környezetvédelmi szabályozások lebontásáért, azt állítva, hogy azok gátolják az üzleti világot, és ezzel előnyhöz juttatnak más országokat az Egyesült Államokkal szemben.

A héten Miguel Arias Canete, az Európai Bizottság éghajlat- és energiapolitikáért felelős tagja hangsúlyozta: a megállapodás a washingtoni döntés ellenére sincs veszélyben, alapjai továbbra is szilárdak.

Az egyezmény legfőbb célkitűzése szerint a globális felmelegedést az iparosodás előtti időkhöz képest 1,5 Celsius-fokon belül vagy legalább 2 Celsius-fok alatt kell tartani.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI/Reuters/AFP/dpa

Friss hírek

A kávéról kicsit másképp (x)

Hatékonysági és újrahasznosítási lázban ég a világ, miért éppen a kedvenc forró fekete italunk alapanyaga lenne híján az alternatív felhasználási ötletekből, miért éppen a benne rejlő lehetőségeket ne aknáznánk ki?

Read More »