Továbbra is az USA költ a legtöbbet fegyverekre

Az elmúlt három évtized legmagasabb szintjére emelkedtek tavaly a világ a katonai kiadásai, elsősorban az Egyesült Államok és Kína költéseinek hatására – állapította meg hétfőn közzétett jelentésében a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI).

Az intézet becslése szerint a védelmi célú kiadások globálisan 1822 milliárd dollárt tettek ki 2018-ban, ami 2,6 százalékos növekedés az előző évhez képest. Ez az összeg a világ népességével számolva, fejenként 239 dollárra jön ki – írja a SIPRI.

Továbbra is az Egyesült Államok maradt a védelmi célokra legtöbbet költő ország 649 milliárd dollárral. Ez az összeg több mint 4 százalékos emelkedés 2017-hez viszonyítva, elsősorban a Trump-kormányzat által elindított új fegyverfejlesztési programok következtében. Az USA költései adták a 2018-as globális katonai kiadások 36 százalékát, és majdnem akkora összegre rúgtak, mint a sorban utána következő nyolc ország együttes katonai kiadásai – állítja a stockholmi központú kutatóintézet.

A lista második helyén Kína áll, 250 milliárd dollárral, ami a globális katonai kiadások 14 százaléka, és 5 százalékkal magasabb a 2017-es adatnál. Kína vonatkozásában ez 1995 óta a legkisebb arányú éves emelkedés volt, ami az ország gazdasági növekedésének lassulását tükrözi.

Szaúd-Arábia továbbra is a 3. helyet foglalja el 67,6 milliárd dollárral, annak ellenére, hogy katonai kiadásai 6 százalékkal csökkentek 2017-hez képest. A 4-5. helyet a kiadásait ötödik egymást követő évben növelő India, illetve Franciaország foglalja el.

  • Kapcsolódó cikkeink:

A jelentés kiemeli, hogy Oroszország a hatodik helyre csúszott vissza 61,4 milliárd dollárnak megfelelő katonai költéseivel, és ezzel 2006 óta először került ki az első ötből. A csökkenés oka összefüggésben lehet a kelet-ukrajnai konfliktusban játszott orosz szerep miatt 2014 óta hozott nyugati szankciókkal. Moszkva katonai kiadásai azonban még így is negyedével magasabbak a 2009. évieknél. Az AFP francia hírügynökség ugyanakkor rámutat, hogy Ukrajna fegyverkezési kiadásai 2018-ban 21 százalékkal 4,8 milliárd dollárra emelkedtek.

A SIPRI listájának első tíz helyezettje között még Nagy-Britannia, Németország, Japán és Dél-Korea található.

A bruttó hazai termék (GDP) arányában a legnagyobb katonai terhet viselő tíz ország közül ugyanakkor hat közel-keleti ország volt 2018-ban, élükön Szaúd-Arábiával, Ománnal és Izraellel, amelyek sorrendben GDP-jük 8,8, 8,2, illetve 4,3 százalékát fordították katonai kiadásokra.

Forrás: MTI/dpa/AFP

Friss hírek