Nem adja ki a hadsereg a megbuktatott szudáni elnököt

Nem adják ki más országnak, és Szudánban állítják bíróság elé az ország elmozdított elnökét, Omar el-Besírt – jelentette be pénteken az újonnan felállt katonai tanács vezetője, Omar Zejnalábidín tábornok.

Zejnalábidín a sajtótájékoztatón azt mondta, a kiadatás szégyen lenne az országra nézve. „Még fegyveres lázadókat sem adnánk ki” – szögezte le, hozzátéve, hogy Szudánnak megvan a maga igazságszolgáltatása. Megerősítette, hogy valóban letartóztattak több, Besírhez köthető embert: „a letartóztatásokról szóló hírek igazak; bíróság előtt fognak felelni azok, akiknek köze volt tüntetők meggyilkolásához” – jelentette ki a december óta tartó demonstrációkban megölt emberekre utalva.

Zejnalábidín  megerősítette: a volt elnök továbbra is a hadsereg őrizetében van, s egyúttal hangsúlyozta, hogy Besír eltávolítása nem puccs volt, a katonák csupán az emberek akaratának tettek eleget.

„Az új szudáni kormány civilekből fog állni” – szögezte le egyebek mellett, kijelentve azt is, hogy a katonai tanács tiszteletben tartja a nép követeléseit, és csupán a békés társadalmi párbeszédet akarja elősegíteni. Ezzel kapcsolatban hozzátette, hogy már pénteken megkezdik a tárgyalásokat a különböző politikai frakciókkal.

A szudáni válságot a tüntetők fogják megoldani, nem pedig a hadsereg”

– közölte, hozzáfűzve, hogy a tanács tagjai nem hataloméhesek.

Besír elmozdításával nem értek véget a december óta tartó demonstrációk: a szudáni tiltakozók legfőbb csoportja, a szudáni szakmai kamara már csütörtökön további tüntetésekre szólított fel, és elutasította a védelmi miniszter bejelentését arról, hogy az ország irányítását kétéves átmeneti időre egy katonai tanács venné át.

Hírügynökségek szemtanúkra hivatkozva arról számoltak be pénteken, hogy a tüntetők jelenleg is a védelmi minisztérium épülete előtt táboroznak.

Isztambul, 2019. április 11.
2018. május 18-i kép Omar Haszan Ahmed el-Besír szudáni államfőről az Iszlám Együttműködés Szervezetének (OIC) rendkívüli csúcsértekezletén Iszambulban. 2019. április 11-én letartóztatták a Szudánt közel harminc éve vezető el-Besírt, az ország irányítására pedig katonai tanács jött létre, és három hónapos rendkívüli állapotot hirdettek.
MTI/AP/Hüdaverdi Yaman

A volt szudáni elnök ellen a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság a nyugat-szudáni Dárfúr tartományban elkövetett népirtás, háborús és emberiesség elleni bűntettek miatt 2008-ban emelt vádat, és a rákövetkező évben letartóztatási parancsot adott ki. Maga Besír a testületet korábban politikailag elfogultnak nevezte.

A Szudánt 30 évig irányító Omar al-Besírt a hadsereg csütörtökön mozdította el hivatalából, és még aznap le is tartóztatta. Ezután a szudáni védelmi miniszter bejelentette, hogy három hónapos rendkívüli állapotot hirdettek ki az országban, és felfüggesztik az alkotmányt.

Az állam élére – kétéves átmeneti időszakra – katonai tanács áll, majd választásokat tartanak. A parlamentet és a regionális kormányzatokat feloszlatják, az ország határait pedig további utasításig lezárták.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI/Reuters

Friss hírek

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »
Volvo XC60 Recharge

Erős negyedévet zárt a Volvo

A kínai Geely többségi tulajdonában lévő Volvo Cars rekordszámú, 182.687 járművet értékesített az idei első három hónapban, 12 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A tisztán elektromos autók aránya 21 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 18 százalékról.

Read More »