Ukrajna elutasítja az Oroszország elleni uniós szankciók fellazítását

  • Az Európai Uniónak ki kell tartania az Oroszországot sújtó büntetőintézkedések mellett – mondta  Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter.
  • Az EU-nak szolidaritást kell vállalnia Ukrajnával, „erkölcsi felelőssége” miatt és saját biztonsága érdekében – folytatta a tárcavezető.
  • Nem áll jól a válság békés rendezésének ügye, a kelet-ukrajnai válságövezetben csak az utóbbi hetekben 15 katona esett el.
  • A szakadárok a frontvonal teljes hosszán megsértik a tűzszünetet.

Az Európai Uniónak ki kell tartania az Oroszországot sújtó büntetőintézkedések mellett, visszavonásuk feltétele csak az ukrán válság rendezéséről szóló minszki megállapodás valamennyi pontjának végrehajtása lehet – mondta  Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter szerdán Berlinben.

Az ukrán diplomácia vezetője a német külügyminiszterrel, Frank-Walter Steinmeierrel folytatott megbeszélése után tartott közös sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy a várt hatással éppen ellenkező következményekkel kell számolnia mindazoknak, akik a szankciók fellazítását sürgetik.

Az EU-nak szolidaritást kell vállalnia Ukrajnával, „erkölcsi felelőssége” miatt és saját biztonsága érdekében. Ezért a szankcókat a minszki megállapodás végrehajtásának befejezéséig fenn kell tartani – mondta.

Mint mondta, az egykori Nyugat-Berlin 1948 júniusa és 1949 májusa közötti szovjet blokádja idején is az állhatatosság, a kitartás hozott eredményt a Nyugatnak.

Hangsúlyozta, hogy nem áll jól a válság békés rendezésének ügye, a kelet-ukrajnai válságövezetben csak az utóbbi hetekben 15 katona esett el, és a szakadárok a frontvonal teljes hosszán megsértik a tűzszünetet.

Frank-Walter Steinmeier elmondta, hogy nincs szó a szankciók fellazítására irányuló törekvésről, Németország csupán azt javasolja, hogy fontolják meg, miként lehet a szankciók eszközét „okosabban” használni, hatékonyabban ösztönözni Oroszországot a minszki folyamat előmozdítására.

Kiemelte, hogy egyetért az ukrán külügyminiszterrel abban, hogy nincs előrelépés a békefolyamatban.

Angela Merkel kancellár sem lát lehetőséget a szankciók megváltoztatására – mondta Christiane Wirtz helyettes kormányszóvivő szerdán berlini tájékoztatóján.

Azonban felidézte a G7 csoport május végén Japánban tartott csúcstalálkozója zárónyilatkozatának vonatkozó részét, miszerint a szankciók fenntartása közvetlenül összefügg a minszki megállapodás végrehajtásával és azzal, hogy Oroszország tiszteletben tartja-e Ukrajna szuverenitását, és a büntetőintézkedéseket „lépésenként fel lehet számolni, amint Oroszország eleget tesz ezeknek a kötelezettségeinek”.

Az EU 2014 augusztus 1-jei hatállyal vetett ki szankciókat Oroszország ellen az ukrajnai Krím félsziget bekebelezése és a kelet-ukrajnai válságban játszott szerepe miatt. Az orosz védelmi-, pénzügyi- és energiaszektort sújtó büntetőintézkedések július végéig hatályosak.

Kitekintő / MTI

Friss hírek

A kávéról kicsit másképp (x)

Hatékonysági és újrahasznosítási lázban ég a világ, miért éppen a kedvenc forró fekete italunk alapanyaga lenne híján az alternatív felhasználási ötletekből, miért éppen a benne rejlő lehetőségeket ne aknáznánk ki?

Read More »