Június elsején megszűnik az uniós fegyverszállítási tilalom Szíriába. A tagországi külügyminiszterek a hétfői maratoni ülésükön nem jutottak közös álláspontra az embargó meghosszabbításáról, a Damaszkusz elleni többi szankciók viszont újabb egy évig érvényben maradnak.
Nem született meg a konszenzus az európai uniós tagállamok külügyminiszterei között hétfő este a teljes, Szíria elleni szankciós rezsim meghosszabbításáról. A tagországok élesen megosztottak voltak abban a kérdésben, hogy az EU országok, és vállalataik szállíthassanak-e fegyvereket Damaszkusznak.
Az eddigi uniós szankciós rendszer, beleértve a teljes körű fegyverembargót, olajszállítási tilalmat, a beruházások befagyasztását, és egyes szektorokkal kapcsolatos korlátozásokat, május 31-én lejár, a külügyminisztereknek pedig a hétfői ülés volt az utolsó, amin dönthettek a korlátozások sorsáról annak lejárta előtt.
A tárcavezetők nem értettek egyet a teljes meghosszabbításban, vagy a szankciók teljes eltörlésében, így megosztott döntés született: eszerint a tagállamok maguk dönthetik el, hogy adnak-e el fegyvert és egyéb hadieszközöket Szíriának, ezzel kapcsolatban nem lesz érvényes uniós álláspont. A tagállamok ugyanakkor vállalták, hogy egyelőre nem áll szándékukban ilyen eszközöket szállítani Szíriába, ezzel legalábbis megvárják az augusztus 1-jét, amikorra az Európai Unió felülvizsgálja a döntését.
Az olajembargó és a többi szankciót ugyanakkor 12 hónappal meghosszabbítja az Európai Unió.
Kitekintő / Bruxinfo.eu