Madaric félti az államnyelvet

Bumm.sk
2008. december 14., vasárnap

Sem az államnyelvről készülő törvény sem más nem írja majd elő, hogy milyen nyelven legyenek kiadva az időszakos kiadványok vagy más publikációk. Szlovákiában korlátozások nélkül lehet megjelentetni idegen nyelvű sajtót és terjeszteni a külföldi sajtótermékeket, mondta Jozef Bednár a Kultusz tárca szóvivője. A gyakorlatban tehát nem avatkoznak majd be az egyetlen angolul megjelenő szlovákiai lapba, a The Slovak Spectatorba sem.

A törvény hatályba helyezése után továbbra is a jelenlegi jogi alkalmazás lesz érvényben, amely lehetővé teszi, hogy szórólapokat és brosúrákat adjanak ki a turisták részére, nem csak szlovák nyelven - állítja Bednár.

Ha a parlament elfogadja az új nyelvtörvényt, akkor 2009. július 1-től lép majd hatályba.

A Kultusz tárca az írott szövegekhez és emlékműveken lévő táblákhoz is hozzászólhatna. Amennyiben az emlékművek tábláján más nyelven is fog szerepelni szöveg, akkor az csakis a szlovák alatt helyezkedhet el, valamint a tartalmukat “át kell majd értékelni”. Az “idegen” nyelvű szöveg nem lehet nagyobb betűvel írva, mint az államnyelv” – áll a törvényjavaslatban.

A jelenleg hatályban lévő államnyelvről szóló törvény 1999-óta nem tartalmaz szankciókat. Maďarič 100-tól 5000 euróig szeretné büntetni a deviánsokat. A szankciók kirovása előtt azonban kétszer kell írásban figyelmeztetnie.

A minisztérium komoly problémának tartja, hogy egy községben, ahol 20%-os kissebség él, a helyi rádió csak a kisebbség nyelvén sugározzon, ezzel ugyanis sértik a többség alkotmányos jogait az információhoz való szabad hozzáférés miatt.

Az eddigi vélemények
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, ugyanakkor a szerkesztőség fenntartja a jogot a nyíltan sértő, gyűlölködő, trágár ill. reklám tartalmú hozzászólások moderálására!

A probléma a magyar nyelvhasználatban van. Szlovákiában 2 nyelvet használnak jelentős mértékben az egyik a magyar a másik a szlovák. Ha mindkét nyelv hivatalos lenne akkor nem volna baj!!!Ez így működik Finnországban is és ott nincs baj. Itt is lehetséges lenne mindez.Csak akarat kérdése.

Szóljon hozzá Ön is a témához!
Kommentáláshoz, értékeléshez kérjük, lépjen be!

Ha Ön rendelkezik google-, yahoo-, liveID-, twitter-, facebook-, vagy openID azonosítóval úgy ide kattintva külön regisztráció nélkül is beléphet a Kitekintőre! Elsősorban ezt a megoldást ajánljuk!

Ha Ön rendelkezik eduID azonosítóval úgy ide kattintva külön regisztráció nélkül is beléphet a Kitekintőre!

Ha Ön nem rendelkezik a fenti listában felsorolt azonosítók egyikével sem, vagy nem kívánja őket a Kitekintőre való belépésre használni, úgy klasszikus módon, helyi, kitekintős azonosítóval itt tud belépni. (Az első megoldás jövőbe mutató és szebb is:) )

 Emlékezzen?

Kövessen minket!

Galériák