Már a hadsereg is elhagyta Mubarakot

Több százezren követelték és követelik a mai napon Hoszni Mubarak elnök távozását Kairóban, és Egyiptom más városaiban is. A hadsereg közleménye szerint nem fog beavatkozni a tüntetésekbe, azonban kérdéses, hogy a jelenlegi rezsim túlélheti-e az ötven éve nem látott tiltakozásokat a fegyveresek bevetése nélkül. Közben Jordániában a király menesztette a kormányt, hogy ezzel is megelőzze az egyiptomihoz hasonló tömeges tiltakozásokat.

A hadsereg elhagyta Mubarakot

Az al-Dzsazíra szerint egymillió, a nyugati hírügynökségek szerint kétszázezer ember gyűlt össze Kairóban a mai napon, hogy együtt követelje a kormány lemondását, és Hoszni Mubarak elnök távozását. Sok elemző szerint a mai nap lehet a fordulópont, ugyanis a hadsereg egyértelművé tette, hogy nem akarja erővel felszámolni a tüntetéseket. Ez fontos jel Mubarak számára is, ugyanis most már világossá vált, hogy a hadsereg hűségére már nem számíthat az országot harminc éve irányító politikus. A fegyveres erők tegnap késő este kiadott nyilatkozata szerint Egyiptom népe szabadon kinyilváníthatja véleményét, a hadsereg addig nem avatkozik közbe, amíg nem válik erőszakossá a helyzet.

A tüntetések mellett a politikai szervezetek is megmozdultak. A Muzulmán Testvériség ismét megerősítette, hogy semmilyen körülmények között nem tárgyal a kormánnyal, amíg Mubarak vezeti az országot, a Wafd, Egyiptom egyik legrégibb pártja pedig azt közölte, hogy az ellenzéki pártok nemzeti egységfrontot alakítanak az elnök elmozdítása érdekében.

Soha nem látott tömegek az utcákon

Egyiptom nagyobb városaiban már reggel óta gyülekeznek az emberek: Kairóban több százezren, Alexandriában és Szuezben pedig több tízezren vonultak az utcákra. Az országban szinte leállt a közlekedés: az állami vasúttársaság nem indítja el a vonatokat, és a hadsereg ellenőrzőpontok kialakításával korlátozta a szabad mozgást a fontosabb utakon. A kormány ezzel is igyekszik megakadályozni, hogy túlságosan is nagyra duzzadjanak a tüntetések a városokban. Az állami légitársaság belföldi és nemzetközi járatai a kijárási tilalom ideje alatt szünetelnek.

Kairóban szintén a hadsereg ellenőrzi a legfontosabb utakat, kereszteződéseket és hidakat, a Tahrir téren a katonák saját testükkel zárják le a térre vezető utcák torkolatát. A térre érkezőket megmotozzák, fegyverek után kutatva, a tisztek pedig az emberek igazolványait ellenőrzik. A stratégiai fontosságú közlekedési csomópontokat páncélozott járművekkel biztosítják.

Az al-Dzsazíra beszámolója szerint a tüntetések „fesztivál-hangulatúak”, a résztvevők részéről pedig nincs igény az erőszakos cselekményekre. A tömegben terjedő információk alapján a kormányt támogató tüntetők is megjelentek, és egyre többen aggódnak, hogy a két tömeg találkozása beláthatatlan következményekkel járhat. A tüntetők szerint ha nem sikerül jól a mai megmozdulás, akkor pénteken lehet a következő nagyobb esemény Kairóban, ugyanis sokan már nem nyugszanak addig, amíg Mubarak nem távozik az ország éléről.

Tovább dőlnek a dominók?

Miközben Egyiptomban százezrek követelik Hoszni Mubarak távozását, Jordániát is elérték a tiltakozás hullámai. A hetek óta tartó megmozdulásoknak engedve Abdullah király a mai napon elfogadta a miniszterelnök, Samir Rifai lemondását, és egy korábbi kormányfőt, Maruf Bakhitot nevezte ki a kormány élére. Az egykori tábornok és tel-avivi nagykövet azt a feladatot kapta, hogy próbálja meg kiengesztelni a tömeget, amely a magas élelmiszerárak, és a rossz életkörülmények miatt kezdett nagyszabású tiltakozásokba az elmúlt hetekben.

Kitekintő összeállítás

Friss hírek

Az USA húzza felfelé a világgazdaságot

Az Egyesült Államok tavalyi államháztartási hiányának példátlan pro-ciklikus bővülése felhajtóerőt adott a hazai fogyasztásnak, és ezzel egyidejűleg magyarázattal szolgált az amerikai gazdaság meglepő ellenállóképességet jelző tavalyi növekedésére is.

Read More »