Katasztrófa fenyeget a világ legszegényebb országában
- Címkék:
- háború
- hadsereg
- lázadás
- niger
- nyugat-afrika
Niger a világ legszegényebb országa az ENSZ 2006-os adatai szerint. Az egykori francia gyarmat az utóbbi években békés volt, ám az ország északi részén kitört tuareg-lázadás most humanitárius katasztrófával fenyegeti a térséget.
Tuareg férfi
Az ország gazdasági helyzetén azonban a politikai stabilitás nagyon keveset változtatott. Niger afrikai viszonylatban is nagyon szegény, az ország GDP-je 2004-ben 3,1 milliárd dollárt tett ki. (Összehasonlításképp: Magyarország GDP-je ugyanebben az évben 100 milliárd USD volt). A 14 milliós lakosság 60%-a kevesebb mint egy dollárból (175 forint) él naponta.
Niger területének 90%-a sivatag, csak az ország déli része, és a főváros, Niamey környéke alkalmas mezőgazdaságra a Niger folyónak köszönhetően. Niger északi, sivatagos részén - ahol a nomád állattenyésztő tuaregek élnek - található az ország egyetlen jelentős exportcikke, az urán.
Egy 'radioaktív lázadás'
Egy évtizednyi béke és stabilitás után néhány hónapja újabb polgárháború sújtja Nigert. Ez év februárjában ugyanis tuareg lázadók megtámadták a nigeri hadsereg egyik laktanyáját, és megöltek három katonát.
Niger
A niamey-i kormány augusztusban offenzívát indított északon, kevés sikerrel. A sivatagot jobban ismerő, jól felszerelt, és mozgékony lázadók ellen nehéz lesz kicsikarni a győzelmet. A háború tehát még sokáig folyhat tovább - az előző tuareg lázadás 10 évig tartott, míg 1995-ben végre békét kötöttek a felek.
A háború terhét a lakosság viseli
A konfliktus elhúzódása súlyos következményekkel járhat, a háború által sújtott területeken ugyanis humanitárius katasztrófa fenyeget. Az elaknásítás miatt az északi területek jószerivel el vannak vágva a külvilágtól, így sem árucikkek, sem segélyszállítmányok nem jutnak el az érintettekhez. Az északi üzletek gyakorlatilag kiürültek, a még megvásárolható termékek ára az égbe szökött. Az ENSZ becslése szerint jelenleg 23 ezer ember éhezik, mert nem jutnak el hozzájuk a segélyszállítmányok, az éhezők pedig félnek elindulni élelemért az utóbbi hónapokban lerakott aknák miatt. Mint oly sokszor, a háború terhét ezúttal is a civil lakosság viseli.


















