A megszorításpárti Új Demokrácia alakíthat kormányt a megismételt görög parlamenti választás után, még sincs itt a megkönnyebbülés ideje, mivel egyelőre kétesélyes, hogy összejön-e a többséghez szükséges koalíció. Ellenkező esetben újra ugyanaz a patthelyzet alakul ki, mint az előző parlamenti voksolás után. A május 6-i választások során az első három helyen végzett politikai párt közül egyik sem volt képes kormányt alakítani. A görög választások, valamint a spanyol mentőcsomag miatti pánik nyomán egész hétvégén negatív hangulat uralta a piacokat, de ezzel nem hagytuk hátunk mögött az izgalmakat.
Hétfőtől háromnapos G20 találkozó kezdődik, pénteken pedig az Európai Unió pénzügyminiszterei tanácskoznak, így az elkövetkezendő napok nem csak a görögökről fognak szólni. A hellén koalíciós tárgyalások mellett figyelemreméltó esemény lehet a szerdáig tartó G20 országcsoport találkozója a mexikói Los Cabosban, ahol kiemelt napirendi pont Spanyolország, valamint a nemzetközi pénzügyi rendszer megerősítésének ügye, írja az EUobserver. A Bank of England szakértője, Adam Posen úgy nyilatkozott, jelenleg nem Görögország a problémák fő forrása, az európai vezetőknek elsősorban a bankok tőkehelyzetének megszilárdításával kell törődnie a válság megfékezésének érdekében.
Spanyolország egy hete kért segítséget bankmentésre az eurózóna mentőalapjából 100 milliárd euró összegben. Az erre vonatkozó döntések azonban csak egy bankaudit után születnek meg: a ibériai kormány által kinevezett két auditor jelentést készít a pénzügyi szektor állapotáról, ennek eredményeit csütörtökön teszik közzé. A bankmentő akcióval kapcsolatos IMF-szerepvállalásról továbbra is folynak a tárgyalások, tudatta a washingtoni székhelyű szervezet múlt csütörtökön, miután a Nemzetközi Valutaalap feje, Christine Lagarde közleményben üdvözölte az EU hatékony és gyors szerepvállalását.
A helyzet cseppet sem rózsás, a Fitch múlt héten tizennyolc bankot, a Moody's a spanyol szuverén adósságot minősítette le három fokozattal Baa3-as szintre. Mindemellett az elmúlt héten drámai mértékben emelkedtek a spanyol államkötvényhozamok: az ország tízéves kötvényeinek hozama átlépte ugyanis a hétszázalékos szintet, ami hosszabb távon fenntarthatatlannak bizonyul. A Guardian azt írta, ha az Európai Központi Bank nem kezd sürgősen spanyol és olasz kötvényvásárlásokba, a két ország kiszorulhat az állampapírpiacokról. A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő pedig legújabb jelentésében már átformálódó valutaunió képét vízionálja.
Madrid számára egyetlen forgatókönyv sem leányálom. Joaquín Almunia versenypolitikai biztos a 100 milliárd eurós bankmentőcsomaggal kapcsolatban figyelmeztette Spanyolországot, egy esetleges hitelfelvételért cserébe legalább 8,5 százalékos kamatot számítanak majd fel Madridnak. - Semmi sincs ingyen - mondta az ABC Punto spanyol rádiónak Almunia. Ezzel szemben a spanyol gazdasági miniszter korábban úgy nyilatkozott, a csomagnak nem lesznek a költségvetésre vagy strukturális átalakításokra vonatkozó feltételei. Spanyolország 5,3 százalékos GDP-arányos hiánnyal számol idén, de a hitelfelvétellel ez tarthatatlan lenne.
A piacok megnyugtatása érdekében a politikai vezetőknek következetes reformtervekkel kell előlépnie mind a G20, mind az azt követő uniós EcoFin ülésen is. Pénteken találkozik az uniós pénzügyminiszterek tanácsa, ahol a spanyol ügy tárgyalása mellett várhatóan hatályon kívül helyezik a Magyarországnak szánt kohéziós források átmeneti befagyasztásáról szóló márciusi döntést is.