2010. szeptember 3, péntek, Hilda
Bruxinfo.eu   2010. február 9., kedd

Plusz egy éve a költségvetési kiigazításra

A Romániának az államháztartási hiány előírt szintre való leszorítására adott 2011-es határidő egy évvel történő meghosszabbítását javasolta a vártnál mélyebb recesszió miatt hétfőn az Európai Bizottság.

Brüsszel megítélése szerint Románia hatékony intézkedéseket hozott államháztartási hiányának leszorítására, a vártnál mélyebb 2009-es gazdasági recesszió miatt ugyanakkor indokoltnak tartja a költségvetési kiigazításra adott 2011-es határidő egy évvel történő meghosszabbítását.

„Románia komoly erőfeszítést tavaly az államháztartási hiány romlásának mérséklésére és a makrogazdasági stabilitás megőrzésére. Az eredeti ajánlások óta a gazdaság helyzetében bekövetkezett kedvezőtlen változások indokolttá teszik a határidő egy évvel történő kitolását. De a konszolidációra irányuló erőfeszítésnek - a multilaterális pénzügyi támogatási csomaggal összhangban - folytatódnia kell a deficit 2012-re történő kiigazításának biztosítása érdekében” – közölte Joaquín Almunia, az EU gazdasági és pénzügyi biztosa.

A pénzügyminiszteri tanács 2009. júliusában hagyta jóvá a Bizottság javaslatát a deficiteljárás megindítására Romániával szemben, mégpedig a GDP 3 százalékát meghaladó 2008-as államháztartási hiány miatt. A Tanács 2011-es határidőt adott Bukarestnek a hiány kiigazítására, azzal, hogy 2010. január 7-ig hatékony intézkedéseket kell hoznia ennek érdekében.

Miként a Bizottság hétfői közleményében rámutat, Románia az ajánlásokkal összhangban 2009-ben csökkentette a bérek kifizetésére fordított állami kiadásokat és visszavágta az árukra és szolgáltatásokra fordított állami kiadásokat is. A 2010-es költségvetés a GDP közel 2 százalékának megfelelő kiadáscsökkentést tartalmaz, illetve a GDP fél százalékának megfelelő bevételnövekedést irányoz elő. A kormány emellett egy kötelező középtávú fiskális keretet rögzítő „költségvetési felelősségi törvénytervezetet” nyújtott be a román parlamentnek. Mindezen intézkedés tükrében a Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy Románia megfelelt a vele szemben támasztott elvárásoknak.

A román gazdaság azonban a Bizottság által tavasszal előrejelzett 4 százalék helyett 7 százalékkal zsugorodott 2009-ben, ami elsősorban az export és a hazai fogyasztás globális gazdasági válsággal összefüggő visszaesésével magyarázható. Brüsszel emlékeztet rá, hogy a 2009-es államháztartási hiány várhatóan eléri a GDP 7,8 százalékát, míg a 2010-es büdzsé idénre GDP-arányosan 5,9 százalékos deficitet irányoz elő.

Szóljon hozzá Ön is a témához!
Kommentáláshoz, értékeléshez kérjük, lépjen be!

Ha Ön rendelkezik google-, yahoo-, liveID-, twitter-, facebook-, vagy openID azonosítóval úgy ide kattintva külön regisztráció nélkül is beléphet a Kitekintőre! Elsősorban ezt a megoldást ajánljuk!

Ha Ön nem rendelkezik a fenti listában felsorolt azonosítók egyikével sem, vagy nem kívánja őket a Kitekintőre való belépésre használni, úgy klasszikus módon, helyi, kitekintős azonosítóval itt tud belépni. (Az első megoldás jövőbe mutató és szebb is:) )

 Emlékezzen?
Kövessen minket!
Napi hírlevelünk


Add a Startlaphoz
Szervereinket a Quaestel üzemelteti
Szervereinket a Quaestel üzemelteti
További partnereink
Galériák