2010. szeptember 3, péntek, Hilda
Nagy Gergely   2009. augusztus 27., csütörtök

A kisebbségi nyelven történő oktatás "veszélyes"

Deniz Baykal, a legnagyobb török ellenzéki párt, a Köztársasági Néppárt (CHP) vezetőjének nem tetszik a török kormány kurd konfliktusra vonatkozó megoldási javaslata, szerinte a kurd nyelvű oktatás bevezetése egy etnikailag megosztott Törökországot fog eredményezni – tudósított a Hürriyet című török napilap.

A politikai feszültséget az is növeli, hogy egy másik ellenzéki párt, a szélsőjobboldali Nemzeti Mozgalom Pártjának (MHP) vezetője, Devlet Bahçeli is kétségeit hangoztatta a kormány javaslataival szemben. Alig 25 nap telt el azóta, hogy a kormány bejelentette a konfliktus megoldására vonatkozó javaslatait, de a török parlament egyes ellenzéki erői máris darabokra szedték a "béketervet". Mindeközben a török kormány gőzerővel folytatja tárgyalássorozatát az ügyben Beşir Atalay belügyminiszter vezetésével.


Kattintson és nézegessen képeket Isztambulról,
Törökország kulturális központjáról!

A kritikák mellett ugyanakkor széleskörű támogatás is kibontakozni látszik a kormány tervei mellett, újságírók, Törökország Nemzeti Biztonsági Tanácsa (MGK), és egyes civil szervezetek is támogatásukról biztosították a kormányt. Még Törökország egyik legkedveltebb énekese, Sezen Aksu is azt nyilatkozta, hogy örülne, ha a kormány javaslatai valósulnának meg.

A CHP vezetője azzal gyanúsítja a kormányt, hogy kapcsolatba próbál lépni a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) terrorszervezettel, így segítve a konfliktus elrendezését. Baykal szerint emellett semmi különbség sincs az ellenzéki kurdpárti Demokratikus Társadalom Pártja (DTP), Imrali (itt raboskodik a PKK bebörtönzött vezetője, Abdullah Öcalan), és Kandil (ezen a hegyen található a PKK fő bázisa) között. A CHP szerint bármilyen tárgyalás ezekkel a felekkel teljesen illegális. Baykal szerint a kormány nem képes teljesíteni terrorelhárító feladatait, és inkább egyezkedik a terroristákkal, mint fellép ellenük. A CHP vezetője hozzátette, hogy természetesen mindenki tanulhat az anyanyelvén kulturális szervezeteken és intézeteken keresztül, de a kurd anyanyelvi oktatás nem a török állam feladata. Baykal szerint nincs kétség, hogy a kormány mostani politikája a Török Köztársaság politikai stabilitását ássa alá.

Ahmet Türk, a DTP elnöke szerint azonban már nem lehet visszafordítani a kormány által kezdeményezett békefolyamatot. Türk egy Dániában működő kurd nyelvű tévéadónak, a Roj-TV-nek adott interjújában kijelentette, hogy bízik Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök őszinteségében a konfliktus megoldását illetően, és a törökországi kurdok problémái nem csak a kurdok problémái, hanem egész Törökországéi. Türk szerint a kormány béketerve minden bizonnyal megelégedéssel tölti majd el mind a kurdokat, mind a PKK-t, vagy az utca emberét is, tekintve, hogy mindenki békét szeretne.

Eközben úgy tűnik, hogy a PKK bebörtönzött vezetőjének a konfliktusra vonatkozó saját
megoldási javaslatairól megfeledkezett a török média, egyelőre mindenki a parlamenti pártok csatározásaival van elfoglalva. Abdullah Öcalan útitervét, melyből még nyilvánosságra hozása előtt részletek szivárogtak ki, a török államfő szinte azonnal elutasította. Az utóbbi napokban már a DTP sem igyekszik olyan erővel támogatni Öcalan-t, mint azt korábban tette.

Szóljon hozzá Ön is a témához!
Kommentáláshoz, értékeléshez kérjük, lépjen be!

Ha Ön rendelkezik google-, yahoo-, liveID-, twitter-, facebook-, vagy openID azonosítóval úgy ide kattintva külön regisztráció nélkül is beléphet a Kitekintőre! Elsősorban ezt a megoldást ajánljuk!

Ha Ön nem rendelkezik a fenti listában felsorolt azonosítók egyikével sem, vagy nem kívánja őket a Kitekintőre való belépésre használni, úgy klasszikus módon, helyi, kitekintős azonosítóval itt tud belépni. (Az első megoldás jövőbe mutató és szebb is:) )

 Emlékezzen?
Kövessen minket!
Napi hírlevelünk


Add a Startlaphoz
Szervereinket a Quaestel üzemelteti
Szervereinket a Quaestel üzemelteti
További partnereink
Galériák