A Lisszaboni Szerződés nélkül nem bővül az Unió

Szerencsi Ágnes
2008. június 20., péntek
Megosztás:

Nemcsak a jelenlegi, a jövőbeli tagállamok sorsára is hatással lehet a Lisszaboni Szerződés dublini elutasítása - legalább is Sarkozy elnök szerint. Megosztottság és válságkezelés a brüsszeli EU-csúcson.

A soros elnökséget július 1-jén átvevő Franciaország elnöke már a csúcsértekezlet elején bejelentette, még júliusban Írországba utazik, hogy a szigetországbeli döntéshozókkal a kialakult helyzetről és a továbblépés lehetőségeiről tárgyaljon.

„A Lisszaboni Szerződés ratifikálása nélkül nem lehetséges az EU további bővítése” – fejtette ki Sarkozy, „nem mondhatunk igent a bővítésre, ha nemet mondunk a reformokra” – tette hozzá.

Egyes elemzők az íreknek, a horvátoknak és a törököknek szóló intésként, mások egyenesen fenyegetésként értelmezték Sarkozy szavait.

Azonban a borús hangulat ellenére sem kell Dublinnak összeurópai szankcionálásra számítania, a csúcsértekezleten részt vevő állam- és kormányfők ugyanis egyhangúlag kijelentették: nem áll szándékukban Írországot nyomás alá helyezni, s nem terveznek az ország számára határidőket sem kitűzni.

Ugyanígy a közösség jövőjéről való tárgyalást is elhalasztották, a további lépésekről leghamarabb októberben születhet érdemi döntés a tagállamok közt.

Unió egység nélkül

A jelenlegi helyzet tükrében úgy tűnik, szükség is lesz az őszig előttünk álló három hónapra, mivel a folytatást illetően igencsak megoszlanak a vélemények a huszonhetek között.

Az optimistább vonalat képviseli többek közt Jose Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, aki szerint tiszteletben kell tartani az írek elutasítását, ám ugyanakkor folytatni kell a ratifikációs folyamatot – mégpedig a szerződés újratárgyalása nélkül.

A németek ellenben amellett érvelnek, hogy Írország nélkül nem mehet tovább a megújulási folyamat, hiszen abból egyetlen tagállam sem maradhat ki, s ezt az álláspontot támogatja Csehország is.

Mirek Topolanek miniszterelnök egyébként többször utalt országának euroszkepticizmusára, s úgy fogalmazott, nem szívesen tenne rá 100 koronát, hogy a cseh parlament megszavazza a ratifikációt - így Dublin után egy prágai utazás is várhat még Sarkozyre.

A szerződést 19 tagállam fogadta el eddig: Csehország mellett Svédország, Spanyolország, Belgium, Hollandia és Olaszország áll válaszút előtt.

 

Az eddigi vélemények
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, ugyanakkor a szerkesztőség fenntartja a jogot a nyíltan sértő, gyűlölködő, trágár ill. reklám tartalmú hozzászólások moderálására!
SZŰRÉS
Megadhatja, hogy mely pontszám alatti értékelésű kommentárok ne látszódjanak.

Nincs szűrés    -10 pont    -5 pont    -2 pont    0 pont   

Nem értem miért kéne várni minden egyes tagállamra, elég lenne az összes tagállam háromnegyedének döntése a jövőben és a lakosság 55%-os döntése is. A demokrácia így működik többségben. Azok akik nem csatlakoznak azok kivételeket kaphatnak egy időre és aztán majd kiléphetnek vagy csatlakoznak 20 éves türelmi időt kaphatnának...A demokráciában nem ért mindenki mindennel egyet...

Értékelés:-
Szóljon hozzá Ön is a témához!
Kommentáláshoz, értékeléshez kérjük, lépjen be!

Ha Ön rendelkezik google-, yahoo-, liveID-, twitter-, facebook-, vagy openID azonosítóval úgy ide kattintva külön regisztráció nélkül is beléphet a Kitekintőre! Elsősorban ezt a megoldást ajánljuk!

Ha Ön rendelkezik eduID azonosítóval úgy ide kattintva külön regisztráció nélkül is beléphet a Kitekintőre!

Ha Ön nem rendelkezik a fenti listában felsorolt azonosítók egyikével sem, vagy nem kívánja őket a Kitekintőre való belépésre használni, úgy klasszikus módon, helyi, kitekintős azonosítóval itt tud belépni. (Az első megoldás jövőbe mutató és szebb is:) )

 Emlékezzen?

Kövessen minket!

Buszos utazásához a Kitekintő a busszal.hu-t ajánlja!
különbusz – személyszállítás – buszbérlés

Megosztották

Galériák