Franciaország sem engedi kikötni az Aquarius mentőhajót

Franciaország nem engedi kikötni Marseille-ben az Aquarius civil mentőhajót, hogy ott menekültek tucatjai szálljanak partra – közölte kedden a francia pénzügyminiszter.

A BFM TV nevű hírcsatornának arra a kérdésére, hogy Párizs hajlandó-e kedvezően válaszolni a segélyszervezeteknek a kérésére, hogy a jármű kikössön és 58 ember partra szálljon a dél-franciaországi kikötőben, a miniszter úgy fogalmazott, hogy most nem köthet ki a hajó. Hozzátette, hogy az európai szabályok szerint a hajónak a legközelebbi kikötőben kell kikötnie, és az nem Marseille. Kifejtette, menekültügyi kérdésekben határozottan és világosan, az európai szabályoknak megfelelően kell intézkedni.

A francia kormány azt sejtette kedden, hogy az Aquariusnak inkább Máltán kellene kikötnie. A francia elnöki hivatal egy nevének elhallgatását kérő vezetője kijelentette: „Világos, hogy nem tölthet négy-öt napot a tengeren. (…) Ki kell kötnie, és ma Máltához van a legközelebb”.

Hozzátette: „európai megoldáson dolgozunk, mint korábban”, amikor a hajó júniusban engedélyt kapott, hogy a spanyolországi Valenciában kössön ki és a rajta utazó bevándorlókat több ország között osztották el.

A portugál kormány időközben bejelentette, hogy Franciaországgal és Spanyolországgal megállapodva befogad tízet az Aquarius mentőhajón lévő 58 bevándorló közül, este pedig a máltai miniszterelnök írta meg Twitter oldalán:

„Az Aquarius fedélzetén tartózkodó, a Földközi-tengerből kimentett 58 bevándorlót a nemzetközi vizeken egy máltai hajó felveszi és Máltára szállítja őket”.

Portugália a tíz ember befogadására vonatkozó döntést Franciaországgal és Spanyolországgal való szolidaritásból, és egyeztetés után hozták meg – hangsúlyozta kedden kiadott közleményében a portugál belügyminisztérium, később Spanyolország közölte, hogy 15 bevándorlót fogad be, egy francia kormányilletékes szerint Franciaország 18, Németország pedig 15 bevándorlót fogad.

Az Aquarius az utolsó civil mentőhajó a Földközi-tenger középső részén. A mostani döntés újabb csapás a segélyszervezeteknek, miután hajóikat kitiltották az olasz kikötőkből, ráadásul a panamai hajózási hatóság visszavonta az Aquarius regisztrációját – ez azt jelenti, hogy a hajóról a legközelebbi kikötéskor el kell távolítani a panamai lobogót, és nem futhat ki a tengerre új regisztráció nélkül. A civil szervezetek szerint az olasz kormány gyakorolt nyomást Panamára, hogy vonják vissza a hajó regisztrációját.

Matteo Salvini jobboldali olasz belügyminiszter korábban azt vetette a civil szervezetek szemére, hogy úgy tesznek, mintha taxiszolgáltatást nyújtanának a menedékkérőknek. Salvini vasárnap azt állította, hogy az Aquarius megnehezíti a líbiai parti őrség munkáját, és nem engedelmeskedik az utasításoknak, ezért a tevékenysége törvénysértő.

A hajót bérlő Orvosok Határok Nélkül (MSF) és az SOS Méditerranée azt közölte, hogy a közép-amerikai ország hatóságai még szombaton tájékoztatták őket a döntésről. A két szervezet egyben arra kérte a francia hatóságokat: kivételesen és humanitárius okokból tegyék lehetővé, hogy a hajó kiköthessen Marseille-ben.

Frédéric Penard, az SOS Méditerranée műveleti igazgatója hétfőn úgy vélekedett: az után, hogy Panama bejelentette döntését a lobogó eltávolításáról, Marseille – ahol az SOS Méditerranée székhelye található – az egyetlen hely, amely biztosítékot nyújt számukra ahhoz, hogy képesek legyenek kezelni az új helyzetet.

Forrás: MTI/Reuters

Friss hírek

A világszerte népszerű lager Olaszországból (x)

Olaszország hazai gyártású sörei közül az egyik legismertebb a Peroni, amely szerte a világon kedvelt márka. A Forma-1 futamok iránt rajongók is ismerhetik, ugyanis az Aston Martin egyik fő támogatója. A cikkben annak járunk utána, hogy mit érdemes tudni erről a sörről.

Read More »