Valamiről mindenképp szavazni szeretne a brit Munkáspárt

Mozgolódik a brit Munkáspárt, most kezdődő kongresszusukon a Brexitről szóló újabb népszavazás is téma. Egyelőre nem a kilépési szándék visszavonásáról, hanem annak módjáról szavaznának, és a kormányra kerülés a cél – de hosszabb távon a Brexitből való kihátrálás sem lehetetlen.

A legnagyobb brit ellenzéki erő Liverpoolban kezdődött kongresszusának első, hétfői munkanapján döntöttek a küldöttek egy olyan kompromisszumos határozati javaslat szavazásra bocsátásáról, amely szerint Brexit-ügyben „minden lehetőséget nyitva kell hagyni”, köztük azt is, hogy a Labour támogatja az újabb referendumot.

John McDonnell, a munkáspárti árnyékkormány pénzügyminiszter-jelöltje ugyanakkor a BBC közszolgálati rádiónak nyilatkozva hangsúlyozta: a párt – ha erről a keddi szavazáson többségi döntés születik – nem olyan népszavazást támogatna, amelyen a brit EU-tagságról kellene ismét dönteni, hanem olyat, amely a Brexit feltételrendszerének elfogadásáról vagy elvetéséről szólna. McDonnell szerint ugyanis a brit EU-tagság megszűnéséről a 2016-ban tartott népszavazás – amelyen a résztvevők szűk, 51,9 százalékos többsége a kilépésre voksolt – már döntött.

A brit EU-tagságról 2016-ban rendezett népszavazáson a Munkáspárt tagságának 60 százaléka a bennmaradásra voksolt.

A YouGov országos közvélemény-kutató csoport által a munkáspárti tagság 1054 fős mintájának részvételével elvégzett új, reprezentatív vizsgálata kimutatta, hogy a további brit EU-tagság híveinek tábora azóta meredeken emelkedett: a megkérdezett párttagok 90 százaléka mondta, hogy a bennmaradásra voksolna, ha a brit EU-tagságról újabb népszavazás lenne.

A felmérésből kiderült az is, hogy a Munkáspárt tagjainak 74 százaléka szerint előrehozott választások esetén bele kell foglalni az EU-tagságról szóló újabb népszavazás kiírását a párt választási programjába.

A hétfőn jóváhagyott határozati javaslatnak nem elsődleges eleme a Brexit-feltételekről szóló népszavazás támogatása, a Munkáspárt mindenekelőtt előrehozott választások kiírását szeretné elérni, és a javaslat szövege szerint ha ez nem sikerül, a pártnak „minden egyéb” lehetőséget támogatnia kell, köztük a népszavazás kiírásáért folyó kampányt.

Brexit-ellenes tüntetők referendum kiírását követelik a brit uniós tagság megszűnésének feltételeit és következményeit meghatározó megállapodás véglegesítése előtt Londonban 2018. június 23-án, a kilépésről tartott brit népszavazás második évfordulóján. (MTI/EPA/Andy Rain)

Jeremy Corbyn, a Munkáspárt vezetője előző nap, a BBC televíziónak nyilatkozva kijelentette: ő is inkább az előrehozott parlamenti választásokat pártolná, semmint az újabb népszavazást, de tartja magát a kongresszus bármilyen demokratikus döntéséhez, amely őt is kötelezi. Corbyn korábbi nyilatkozataiban is egyértelműen jelezte, hogy nem híve az újabb népszavazásnak.

A The Observer című baloldali brit hetilap megbízásából készített legfrissebb felmérés szerint a Munkáspárt tagjainak elsöprő többsége, 86 százaléka új népszavazást szeretne legalább a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről, és mindössze 8 százalék ellenzi az újabb referendumot.

A konzervatív párti brit kormány bármiféle újabb népszavazástól mereven elzárkózik, annak ellenére is, hogy maga Theresa May miniszterelnök is elismerte, hogy a tárgyalások holtpontra jutottak.

Forrás: MTI / Kitekintő

Friss hírek