Nagyot ugrott a brit infláció

A várakozásokat jóval meghaladó, fél éve nem mért ütemre gyorsult a brit infláció a múlt hónapban.

A brit statisztikai hivatal (ONS) szerdai adatismertetése szerint a lakhatási költségek nélkül számolt fogyasztói árindex 2,7 százalékkal volt magasabb augusztusban, mint egy évvel korábban. Júliusban 2,5 százalékos tizenkét havi inflációt mértek Nagy-Britanniában, és az előzetes elemzői konszenzus átlaga augusztusra lassulást, 2,4 százalékos teljes kosárra számolt éves inflációt valószínűsített.

Legutóbb februárban volt 2,7 százalék az éves brit infláció, bár a korábbi hónapokban járt ennél magasabban is: januárban és tavaly decemberben 3 százalék, tavaly novemberben 3,1 százalék, tavaly októberben és szeptemberben egyaránt 3 százalék volt, elsősorban a brit EU-tagságról 2016-ban tartott – a kilépést pártolók által szűk többséggel megnyert – népszavazás utáni meredek fontgyengülés következményeként.

A brit pénzügyminisztérium által a Bank of England – a brit jegybank – számára előírt éves inflációs cél 2 százalék. Az augusztusi adat jó eséllyel a Bank of England elemzőit is meglepte, mivel a jegybank előrejelzésében is 2,4 százalékos infláció szerepelt a múlt hónapra.

A központi bank tavaly novemberben, tíz év után először emelte alapkamatát, 0,25 százalékponttal 0,50 százalékra. Ezt idén augusztusban újabb 0,25 százalékpontos emelés követte, így alakult ki a jelenleg érvényes 0,75 százalékos alapkamat.

Az ONS szerdai ismertetése szerint az infláció augusztusi megugrásában a legnagyobb tétel a kulturális szolgáltatási szektorban mért 3,6 százalékos éves drágulás volt – ezt mindenekelőtt a színházjegyek árának jelentős emelkedése okozta -, de felhajtóerőt adott a ruházati cikkek áremelkedése is.

Ruth Gregory, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics brit gazdasági kérdésekkel foglalkozó közgazdásza a szerdai inflációs adatokat értékelő elemzésében kifejtette: jóllehet az augusztusi számok kelthetnek olyan aggályokat, hogy az inflációs nyomás ismét erősödik a brit gazdaságban, az adatok részletes lebontásából ugyanakkor kiderül, hogy a váratlan gyorsulást a kosár volatilis összetevőinek árváltozásai okozták. A ruházati cikkek augusztusi drágulása például a nagy júliusi leárazások utáni visszalendülést tükrözte.

Az elemző hangsúlyozta azt is, hogy a tizenkét havi termelői árindex augusztusban 2,9 százalékra csökkent az előző havi 3,1 százalékról, és ez a maginfláció lassulásának valószínűségére utal.

Mindezt egybevetve a Capital Economics nem módosítja azt az előrejelzését, hogy a teljes kosárra számolt tizenkét havi brit infláció a következő egy évben a 2 százalékos célszintre lassul vissza. A ház ennek alapján – és a Brexit-folyamatot övező bizonytalanságok miatt is – változatlanul azzal számol, hogy a Bank of England 2019 májusa előtt nem hajt végre újabb kamatemelést.

Forrás: MTI

Friss hírek

A világszerte népszerű lager Olaszországból (x)

Olaszország hazai gyártású sörei közül az egyik legismertebb a Peroni, amely szerte a világon kedvelt márka. A Forma-1 futamok iránt rajongók is ismerhetik, ugyanis az Aston Martin egyik fő támogatója. A cikkben annak járunk utána, hogy mit érdemes tudni erről a sörről.

Read More »