Iránnak is vannak feltételei, egyhamar nem lesznek tárgyalások Trumppal

Washington azzal kövezheti ki az utat az Iránnal folytatandó tárgyalások előtt, ha visszatér a hat nagyhatalom és Irán között 2015-ben létrejött atomalkuhoz – írta Twitter-bejegyzésében Haszan Róháni iráni elnök egy tanácsadója hétfőn, miután az amerikai elnök meglebegtette egy kétoldalú csúcstalálkozó lehetőségét.

„Az iráni nemzet jogainak tiszteletben tartása, az ellenségeskedések visszafogása és a(z Iránnal kötött) nukleáris megállapodáshoz való visszatérés lehetnek azok a lépések, amelyeket úgy tekinthetnénk, mint amelyek kikövezik az Irán és az Egyesült Államok közötti tárgyalásokhoz vezető göröngyös utat” – tweetelte Hamid Abutalebi elnöki tanácsadó.

A rövidke bejegyzés válaszként érkezett Donald Trumpnak arra a kijelentésére, hogy szívesen találkozik az iráni elnökkel, illetve Mike Pompeo amerikai külügyminiszternek arra a megnyilvánulására, miszerint egy ilyen találkozó létrejöttéhez Iránnak még számos feltételt kell teljesítenie.

Mike Pompeo leszögezte: támogatja az elképzelést, de a találkozónak, és minden tárgyalásnak vannak előfeltételei.

„Ha az irániak kinyilvánítják elkötelezettségüket arra, hogy alapvető változtatásokat hajtanak végre abban, ahogyan a saját népükkel bánnak, visszafogják kártékony tevékenységüket és egyetértenek azzal, hogy érdemes csatlakozni egy olyan nukleáris megállapodáshoz, amely valóban elejét veszi az (atomfegyverek) elterjedésének, akkor az elnök, mint mondta, kész leülni és párbeszédet folytatni velük”.

Elemzők emlékeztetnek rá: májusban Mike Pompeo 12 feltételt szabott ahhoz, hogy a többhatalmi iráni atomalku egyoldalú amerikai felmondása után tárgyalások kezdődhessenek Washington és Teherán között.

Irán 2015 nyarán egyezett meg az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagjával – Kínával, Oroszországgal, az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával és Franciaországgal -, valamint Németországgal és az Európai Unióval atomprogramjának korlátozásáról, cserébe az ellene életbe léptetett nemzetközi szankciók fokozatos feloldásáért.

A megállapodást azonban a 2017 elején hivatalba lépő Donald Trump többször is megkérdőjelezte, majd 2018 májusában ki is lépett az egyezményből, azt állítva, hogy az atomalkunak védelmeznie kellett volna az Egyesült Államokat és szövetségeseit, ehelyett azonban lehetővé tette, hogy Irán továbbra is uránt dúsíthasson.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI/Reuters

Friss hírek

Volvo XC60 Recharge

Erős negyedévet zárt a Volvo

A kínai Geely többségi tulajdonában lévő Volvo Cars rekordszámú, 182.687 járművet értékesített az idei első három hónapban, 12 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A tisztán elektromos autók aránya 21 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 18 százalékról.

Read More »