Új-Zéland betiltja a mélytengeri olaj- és gázkitermelést

Új-Zéland nem ad ki több mélytengeri földgáz- és olajkutatási engedélyt, a már meglévő koncessziókat azonban tiszteletben tartja – jelentette be csütörtökön Jacinda Ardern miniszterelnök. A környezetvédő szervezetek üdvözölték a kormány döntését, az olaj- és gázipari ágazat azonban attól tart, hogy a kutatások beszüntetése veszélybe sodorja az ország energiaellátási biztonságát és megrendíti nemzetközi hitelét.

„Felelős döntést hoztunk, amely egyensúlyt teremt a meglévő gazdasági érdekek és a klímaváltozás következményeivel szembeni védelem között” – jelentette ki a miniszterelnök, hangsúlyozva, hogy az intézkedés hatásai valójában úgy harminc év múlva, vagy még később jelentkeznek.

„Ugyanakkor sikerült elkerülni, hogy később a lakosság és az ország számára már megrázkódtatást okozó lépéseket kelljen tenni. A döntés kiszámítható feltételeket teremt a fosszilis energiahordozókra támaszkodó vállalkozások és közösségek számára” – emelte ki.

Ardern munkáspárti kormányában a koalíciós tag Zöldek vezetője, James Shaw üdvözölte a döntést. „Tudományosan bizonyított tény, hogy már nem égethetjük el csak úgy az összes ismert olaj, gáz és szénkészletet. Így aztán nincs is semmi okunk rá, hogy további készletek után kutassunk” – mondta.

Az olajtermelő és -kutató vállalatok új-zélandi szövetsége, a PEPANZ (Petroleum Exploration and Production Association of New Zealand) vezérigazgatója, Cameron Madgwick nyilatkozatban adott hangot csalódásának.

„Csalódtunk, mert nem volt közvetlen egyeztetés az iparágakkal, ami azért is sajnálatos, mert a tengeri kutatások folytatása a munkáspárt 2017-es energiaipari programjában még szerepelt” – mondta, hozzátéve, hogy „aggasztó jelzés ez a nemzetközi befektetői közösségnek, hogy mennyire nyitott Új-Zéland a beruházások és a munkahelyek teremtése előtt”.

Új-Zélandon jelenleg 31 olaj- és gázkutatási engedély van érvényben, ezek közül 22 tengeri, amelyek mintegy 100 ezer négyzetkilométeres, a szigetország északi szigetével nagyjából megegyező nagyságú területet ölelnek fel. A leghosszabb idejű kutatási engedély 2030-ig szól, de sikeres feltárás esetén a kitermelés még évtizedekig tarthat.

Forrás: MTI/dpa

Friss hírek

Volvo XC60 Recharge

Erős negyedévet zárt a Volvo

A kínai Geely többségi tulajdonában lévő Volvo Cars rekordszámú, 182.687 járművet értékesített az idei első három hónapban, 12 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A tisztán elektromos autók aránya 21 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 18 százalékról.

Read More »