Élelmiszersegélyt szállító hajók kötöttek ki Jemenben

Több ezer tonna élelmiszersegély és üzemanyag érkezett Jemen két nyugati kikötőjébe, Hodeidába és Szalífba, amit reménysugarat jelent a polgárháború és külföldi katonai beavatkozás sújtotta közel-keleti ország rászorulóinak – közölte szerdán Jan Egeland, a Norvég Menekült Tanács (NRC) vezetője.

Egeland szerint a segélyszállítmányok megérkezésével „felcsillantt a remény sugara”: három teherszállító hajó kötött ki Hodeidában, mintegy 87 ezer tonna élelmiszersegéllyel a fedélzetükön. Egy másik hajó 38 ezer tonna élelmiszerrel érkezett Szalífba. Hét másik hajó arra vár, hogy behajózhasson Hodeida kikötőibe, több mint 177 ezer tonna élelmiszersegélyt szállítottak a humanitárius katasztrófa szélére sodródott országnak. További három hajó pedig összesen 52 ezer tonna üzemanyaggal várakozik arra, hogy lehorgonyozhasson a kikötőkön belül.

Az utóbbi hónapban még jobban súlyosbodott több millió jemeni helyzete, mert a Szaúd-Arábia vezette arab koalíció megerősítette blokádját Jemennel szemben. Ennek előzménye, hogy az Irán által támogatott jemeni húszi lázadók november elején ballisztikus rakétát lőttek ki a rijádi nemzetközi repülőtérre. A húszik a rakétacsapást indoklásuk szerint válasznak szánták a Szaúd-Arábia által vezetett szövetség jemeni bombázásaira és blokádjára. A katonai koalíció válaszul több légicsapást mért a húszik kezén lévő jemeni fővárosra, és megszigorította a jemeni repülőterekre és kikötőkre korábban elrendelt zárlatát.

Rijád – feltehetően nemzetközi nyomásra – a hétvégén lazított a blokádon, szabad utat engedve a segélyszállítmányok beszállításához.

Szanaa, 2017. november 25. Élelmiszert és 1,9 millió adag oltóanyagot rakodnak ki az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) segélyszállító repülőgépéből a jemeni főváros, Szanaa síita lázadók kezén levő nemzetközi repülőterén 2017. november 25-én, a Szaúd-Arábia vezette arab koalíció közel háromhetes blokádja végén. Az UNICEF gépe mellett az ENSZ két segélyszállító repülőgépét és a Nemzetközi Vöröskereszt gépét engedték leszállni a háború sújtotta országban, ahol a 27 millió lakosból 17 millió szenved élelmiszerhiánytól, közülük hétmillió már gyakorlatilag éhezik, és 945 ezer ember kolerafertőzött. (MTI/EPA/Jahja Arhab)

Szanaa, 2017. november 25.
Élelmiszert és 1,9 millió adag oltóanyagot rakodnak ki az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) segélyszállító repülőgépéből a jemeni főváros, Szanaa síita lázadók kezén levő nemzetközi repülőterén 2017. november 25-én, a Szaúd-Arábia vezette arab koalíció közel háromhetes blokádja végén. Az UNICEF gépe mellett az ENSZ két segélyszállító repülőgépét és a Nemzetközi Vöröskereszt gépét engedték leszállni a háború sújtotta országban, ahol a 27 millió lakosból 17 millió szenved élelmiszerhiánytól, közülük hétmillió már gyakorlatilag éhezik, és 945 ezer ember kolerafertőzött. (MTI/EPA/Jahja Arhab)

A jemeniek szenvedését az is súlyosbíthatja, hogy a húszik szakítottak szövetségesükkel, Ali Abdullah Száleh volt jemeni elnökkel és a hozzá hű erőkkel, vitájuknak pedig az lett a vége, hogy megölték az arab tavasz nyomán megbuktatott Szálehet. Megfigyelők szerint ezzel a húszik az általuk ellenőrzött országrészeken is ellenségeket szereztek maguknak, amit a szaúdi vezetésű koalíció akár saját javára is fordíthat.

Kapcsolódó cikkünk: Nem enyhül a konfliktus Szaúd-Arábia és a jemeni húszik között

Forrás: MTI/Reuters

Friss hírek

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »
Volvo XC60 Recharge

Erős negyedévet zárt a Volvo

A kínai Geely többségi tulajdonában lévő Volvo Cars rekordszámú, 182.687 járművet értékesített az idei első három hónapban, 12 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A tisztán elektromos autók aránya 21 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 18 százalékról.

Read More »