Az EU nemsokára lezárhatja a földközi-tengeri migrációs útvonalat

Valódi esély van a Földközi-tenger középső térségében húzódó migrációs útvonal lezárására, az uniós tagállamok vezetői megállapodtak, hogy fokozzák az olasz hatóságoknak és az észak-afrikai országoknak nyújtott támogatásukat – közölte Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a csütörtökön kezdődött brüsszeli uniós csúcstalálkozó első munkaülését követő, esti sajtótájékoztatón.

Tusk arról számolt be, hogy az uniós állam- és kormányfők fokozott segítséget ajánlottak fel Olaszország számára a migrációs válság kezeléséhez, a bevándorlóáradat megfékezéséhez, illetve abban egyeztek meg, hogy „elegendő” támogatásban részesítik az észak-afrikai országokat. Elmondta, az Európai Bizottság garantálni fogja, hogy az erre a célra Afrikának nyújtott uniós támogatást az illegális bevándorlás felszámolására fordítsák.

„Már néhány héten belül konkrét eredmények várhatók” – vélekedett.

Tusk emellett közölte, a decemberi EU-csúcson napirendre tűzik az uniós menekültügyi eljárásokat szabályozó dublini rendszer reformjának ügyét, és várakozása szerint még a jövő év első felében sikerülhet konszenzusra jutni.

„Szeretnék nagyon világosan fogalmazni: amíg itt vagyok, az európai egység védelmezője leszek. Nem csak, mert én töltöm be az Európai Tanács elnöki tisztségét, hanem mindenekfelett azért, mert ez az igaz meggyőződésem” – hangoztatta a volt lengyel kormányfő, hozzátéve, hogy „az egység a legfontosabb erősségünk”.

Juncker: a bizottság nem tárgyal az Északi Áramlat 2 gázvezetékről

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a sajtóértekezleten kérdésre válaszolva elmondta, Brüsszelnek nincs mandátuma az Északi Áramlat 2 gázvezetékről szóló tárgyalások megkezdésére Oroszországgal, és a következő hónapokban sem valószínű, hogy erre megbízatást fognak kapni.

Hangsúlyozta, nincs egyetértés a tagállamok között a tárgyalások megkezdéséről és azok felelőséről. A bizottság ennek ellenére úgy gondolja, hogy szükség lenne arra, hogy megbízatást kapjon az Oroszországgal tervezett tárgyalások megkezdéséhez – tette hozzá.

A migrációval kapcsolatban elmondta, a bizottság eleget tett felajánlásainak az Afrika megsegítésére létrehozott pénzügyi alapot illetően, a tagállamok által befizetett összegek azonban várhatóan nem bizonyulnak elégségesnek a célkitűzések finanszírozására.

Juncker elmondta továbbá, hogy az uniós polgári védelmi mechanizmus az olyan katasztrófahelyzetek kezelését hivatott támogatni, mint amilyenekkel most Portugália és Spanyolország kénytelen szembenézni. Az uniós központi mechanizmuson keresztül az EU minden eszközét felajánlja a pusztító erdőtüzekkel küzdő hatóságoknak és mindkét ország kormányának – húzta alá. A mechanizmus nem tökéletes ugyan, de az Európai Bizottság dolgozik hatékonyságának növelésén – tette hozzá.

Brüsszel, 2017. október 19. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke (b) és Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke sajtótájékoztatót tart az Európai Unió kétnapos csúcstalálkozójának elsõ napi tanácskozása után Brüsszelben 2017. október 19-én. (MTI/EPA/Olivier Hoslet)

Brüsszel, 2017. október 19.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke (b) és Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke sajtótájékoztatót tart az Európai Unió kétnapos csúcstalálkozójának első napi tanácskozása után Brüsszelben 2017. október 19-én. (MTI/EPA/Olivier Hoslet)

Migráció: közös felelősségvállalásra szólított fel az ET

Az Európai Tanács csütörtökön kezdődött brüsszeli uniós csúcstalálkozójának első munkaülését követően következtetéseket fogadott el a migrációról, a digitális Európáról, valamint a biztonságról és védelemről – közölte az uniós tanács sajtószolgálata.

A tagállamok vezetői a dokumentumban leszögezték, hogy a külső határok teljes körű ellenőrzését célzó uniós intézményi intézkedések eredményeket hoztak, mert összességében a migrációs beáramlás és a tengereken bekövetkezett halálesetek száma jelentősen csökkent. Az Európai Tanács továbbra is elkötelezett amellett, hogy átfogó, gyakorlati és határozott megközelítést alkalmazzon a migrációs nyomás csökkentése érdekében. Valamennyi migrációs útvonalat ellenőriz és készen áll arra, hogy azonnali lépéseket tegyen minden újfajta belepési kísérlet esetén – jelentették ki.

Fontosnak nevezték a szoros együttműködés fenntartását a partnerországokkal – beleértve Törökországot -, az elvándorlás kiinduló országaival és a tranzitállamokkal egyaránt. Véleményük szerint hatékony visszaküldési mechanizmus révén le kell törni az embercsempész hálózatok üzleti modelljét az illegális bevándorlás csökkentése érdekében, továbbá minden tagállamnak teljes körűen be kell tartania a migrációs kihívás megoldása érdekében kötött megállapodásokban foglaltakat. A tagállami vezetők üdvözölték a közös európai menekültügyi rendszer reformja kapcsán eddig elért eredményeket és felszólították a tagállamokat a szolidaritáson alapuló közös felelősségvállalásra.

Az Európai Tanács megismételte a schengeni rendszer iránti elkötelezettségét. Kijelentette, hogy a lehető leghamarabb vissza kell állítani a schengeni térség egységét a tagállamok biztonsági érdekeinek figyelembevétele mellett.

Digitális Európa

A digitalizációval kapcsolatban a tagállami vezetők aláhúzták: a digitális Európa megteremtése óriási lehetőségeket kínál az innováció, a növekedés és a foglalkoztatás számára, hozzájárul a globális versenyképességhez, valamint elősegíti a kreatív és kulturális sokszínűséget.

Ezen lehetőségek megragadásához a tagállamoknak együttesen kell meg birkózniuk a digitális átalakulás által okozott kihívásokkal a digitalizáció által érintett politikák felülvizsgálata révén.

Leszögezték: az Európai Tanács célja egy integráltabb egységes piac létrehozása és gyakorlati előnyök biztosítása az európai polgárok és vállalkozások számára. Felszólították az uniós intézményeket, hogy fokozzák a jogalkotási munkát, a tagállamokat pedig a vonatkozó uniós jogszabályok végrehajtására, és arra, hogy tegyenek meg minden szükséges intézkedést hatáskörükön belül az új digitális korszak kialakítása érdekében.

Védelem és biztonság

A védelem és biztonság témakörét tekintve az uniós állam-, illetve kormányfők örömmel fogadták az állandó strukturált együttműködés, a biztonság és a védelem terén (PESCO) elért eredményeket. Arra bátorítottak mindent tagállamot, hogy vegyenek részt az együttműködésben, amely még az év vége előtt lehetővé tenné annak elindítását a kötelezettségvállalások gyors végrehajtása érdekében.

A tanácskozó állam-, illetve kormányfők következtetéseikben arra szólították fel a tagállamokat, hogy rugalmas és megbízható finanszírozási mechanizmusokat dolgozzanak ki az Európai Védelmi Alapon belül annak érdekében, hogy az európai védelmi ipar versenyképes, innovatív és kiegyensúlyozott ágazattá váljon. A tanács emellett üdvözölte a koordinált éves védelmi felülvizsgálat (CARD) próbaidőszakának elindítását, és annak szükségességét hangsúlyozta, hogy a PESCO, az Európai Védelmi Alap és a CARD kölcsönösen erősítsék a védelmi együttműködést a tagállamok között.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI / Kitekintő

Friss hírek

A világszerte népszerű lager Olaszországból (x)

Olaszország hazai gyártású sörei közül az egyik legismertebb a Peroni, amely szerte a világon kedvelt márka. A Forma-1 futamok iránt rajongók is ismerhetik, ugyanis az Aston Martin egyik fő támogatója. A cikkben annak járunk utána, hogy mit érdemes tudni erről a sörről.

Read More »