Trump megkegyelmez a füstölő amerikai erőműveknek

A Trump-kormány kedden hivatalosan is javaslatot tett elődje Tiszta Energia nevű környezetvédelmi programjának visszavonására.

A szövetségi környezetvédelmi ügynökség (EPA) vezetője, Scott Pruitt kedden aláírta azt a kongresszusnak küldött javaslatot, amelyben azzal érvel, hogy a 2015-ben, az akkori elnök, Barack Obama által elnöki rendelettel életre hívott Tiszta Energia nevű környezetvédelmi programot vissza kell vonni.

A terv több régi és környezetszennyező szénerőmű bezárását irányozta elő, előírta az energetikai cégeknek a széndioxid-kibocsátásuk 32 százalékkal történő csökkentését 2030-ig, továbbá előkészítette az úgynevezett alternatív, vagy tiszta energiaforrások erőteljesebb alkalmazását. A terv azonban valójában soha nem lépett életbe, mert 2016-ban az alkotmánybíróság szerepét betöltő szövetségi legfelső bíróság felfüggesztette a végrehajtását.

Donald Trump elnök választási kampányígéreteinek egyike e terv végleges eltörlése és egyes szénbányák újranyitása volt. Hétfőn este Kentucky államban – amely a szénbányák bezárását leginkább megszenvedő szövetségi államok közé tartozik – Scott Pruitt egy rendezvényen úgy fogalmazott: „a szén elleni háborúnak vége”. Egyúttal bejelentette a keddi döntést is.

A kongresszusnak megküldött 43 oldalas javaslat azzal érvel, hogy a környezetvédelmi hivatalnak nincs hatásköre bányák bezáratására és energetikai cégek szénkibocsátásának meghatározására. A tervezet nem javasol új szabályozást a klímaváltozás szempontjából fontosnak ítélt, üvegházhatást kiváltó széndioxid-kibocsátás szabályozására.

Kedden kiadott közleményében azonban Scott Pruitt leszögezte: „elkötelezettek vagyunk az Obama-kormányzat téves döntéseinek kijavítására… a régieket felváltó minden új intézkedést körültekintéssel hozunk meg, meghallgatva valamennyi érintettet”.

Donald Trump elnök márciusban dekrétumot írt alá az energetikai függetlenségről, s ebben elrendelte elődje, Barack Obama klímavédelmi tervének felülvizsgálatát. Trump azzal érvelt, hogy sok környezetvédelmi szabályzó „haszontalan és munkahelyeket szüntet meg”.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI

Friss hírek