Nyomást gyakorol a rubelre az amerikai-orosz konfliktus

Oroszország a kölcsönösség elve alapján válaszol majd az orosz cégek és magánszemélyek elleni amerikai szankciós lista bővítésére, a konkrét lépéseket már mérlegelik – jelentette be Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán az orosz fővárosban.

Peszkov elmondta, hogy még nem kezdődött meg Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök találkozójának gyakorlati előkészítése, mert még nem született konkrét megállapodás arról, hogy a két vezető külön is tárgyal-e a G-20-csoport júliusi hamburgi csúcstalálkozóján.

Peszkov kifejezte a Kreml reményét, hogy Washington annak mérlegelésénél, szállítson-e halált okozó fegyvert Kijevnek, figyelembe fogja venni, hogy Ukrajnában polgárháború zajlik. Hozzátette, hogy a haditechnikai együttműködés „abszolút módon a két ország belügye”.

Arra a – Trump és Petro Porosenko ukrán elnök keddi fehér házi találkozóját követően elhangzott – washingtoni bejelentésre, miszerint az Egyesült Államok szeretné, ha Oroszország kivonulna Kelet-Ukrajnából, Peszkov azt hangoztatta, hogy a Donyec-medencében nincsenek orosz csapatok, ezért az ilyen nyilatkozatok „nem helyénvalóak”. Peszkov az ukrán és az amerikai politológusokra hagyta annak kommentálását, hogy Trump és Porosenko találkozója rövid ideig tartott.

Oroszország és az USA közötti feszültség kiéleződése miatt aggódnak a külföldi befektetők

Jelentősen gyengült szerdán az orosz rubel az amerikai dollárhoz képest, és február eleje óta először a dollár áttörte a 60 rubeles lélektani határt annak nyomán, hogy az olajárak héthavi mélypontra csökkentek és fokozódtak a geopolitikai kockázatok.

Egy dollárért 60,07 rubelt kellett adni délben, azaz az orosz fizetőeszköz értékének 0,7 százalékát veszítette el, de napi mélypontján 60,24 rubelbe került a dollár, ami utoljára február 1-jén fordult elő. Az euróval szemben 0,6 százalékkal gyengült a rubel, egy euró 66,73 rubelbe került, ami tavaly december 9. óta a legrosszabb árfolyam.

A rubel gyengülését alapvetően a kőolaj, a legfontosabb orosz exportcikk árának meredek csökkenése okozta. Az észak-tengeri Brent könnyűolaj határidős jegyzése 45,42 dollárra csúszott le, azaz nagyjából 20 százalékkal olcsóbb, mint egy éve volt.

Ugyancsak nyomást gyakorolnak a rubel árfolyamára az orosz-amerikai kapcsolatok alakulása miatt támadt aggodalmak.

Amerikai sajtóinformációk szerint egy orosz harci repülőgép a Balti-tenger felett csaknem három méterre megközelítette az amerikai légierő felderítést végző egyik repülőgépét kedden. A hidegháborús konfliktusra emlékeztető incidens éppen akkor történt, amikor az amerikai kormányzat jóváhagyta az Oroszországra kivetett új szankciókat, és meg több büntetőintézkedést várhat Moszkva a szíriai válságban játszott szerepe és az amerikai választásokba történt feltételezett beavatkozása miatt.

Az Alfa Bank elemzői rámutattak, hogy az Oroszország és az Egyesült Államok közötti feszültség kiéleződése miatt aggódnak a külföldi befektetők, ezért igyekeznek szabadulni az orosz adósságpapíroktól.

A VTB Capital befektetési társaság elemzői ugyanakkor kiemelték, hogy a rubel gyengülésének korlátokat szab, hogy a hó végén esedékes adófizetési kötelezettségek miatt az exportorientált vállalatok külföldi devizát váltanak rubelre. Az Alfa Bank nem számít jelentős gyengülésre, várakozásai szerint az 55-60 rubeles sávban fog mozogni a dollár jegyzése.

Csökkentek a moszkvai tőzsde irányadó indexei is: a dollárban számított RTS-index 0,60 százalékkal 975,2 pontra, a rubelben számított MICEX-index pedig 0,1 százalékkal 1856,5 pontra süllyedt.

Kapcsolódó anyagunk: Nem fogják megrázni az orosz gazdaságot az újabb szankciók

Forrás: MTI / Kitekintő

 

Friss hírek