A szezonális munkásokra a Brexit után is szükség lenne

A brit környezetvédelmi miniszter szerint a brit mezőgazdasági termelők számára biztosítani kell, hogy Nagy-Britannia EU-tagságának megszűnése után is hozzáférjenek a külföldi EU-országokból érkező szezonális munkaerőhöz.

Andrea Leadsom a brit agrárszektor képviselőinek legnagyobb éves közgyűlésén, az oxfordi gazdászkongresszuson szerdán elmondott beszédében kijelentette: abszolút elkötelezetten támogatja, hogy a mezőgazdasági vállalkozások a jövőben is alkalmazhassanak szükséges számban külföldi EU-munkavállalókat. Leadsom elmondta, hogy erről a kérdésről máris „igen közvetlen módon” tárgyalt a brit belügyminisztériummal, és „megfelelő időben” bejelentések várhatók. Hozzátette: tudatában van az agrárszektor azon félelmeinek, hogy a Brexit után elapadhat a szezonális munkák elvégzéséhez elengedhetetlen külföldi EU-munkavállalók beáramlása, ezért a kormány kötelezettséget vállal arra, hogy a szektorral együttműködésben a jövőben is biztosítsa a mezőgazdaság hozzáférését a megfelelő képzettségű munkaerőhöz.

Nagy-Britanniában a mezőgazdasági vállalkozások nyaranta átlagosan 60 ezer külföldi – főleg kelet-európai – EU-munkavállalót alkalmaznak szezonális munkákra.

Nemrégiben a harminc legnagyobb brit élelmiszeripari, kiskereskedelmi, agráripari és üdítőital-gyártó cég, valamint szakmai szövetségeik vezetői közös nyílt levélben követelték, hogy az élelmiszeripari szektorban és a beszállítói hálózatoknál dolgozó külföldi EU-munkavállalók Nagy-Britanniában maradhassanak a brit EU-tagság megszűnése után is. Az aláírók szerint máris megindult az ágazatban dolgozó külföldi uniós munkavállalók elvándorlása más országokba, márpedig ha a szektor nem fér hozzá e munkaerőforráshoz, annak szűkösebb választékú, drágább nagy-britanniai élelmiszerkínálat lenne a következménye.

Minnette Batters, a brit mezőgazdasági termelők szövetségének (NUF) alelnöke a BBC rádiónak nyilatkozva nemrégiben kijelentette, hogy „a földeken fog elrothadni a termés”, ha nem lesz, aki betakarítsa.

Theresa May brit miniszterelnök több nyilatkozatában is hangoztatta, hogy várakozása szerint viszonossági alapon a brit EU-tagság megszűnése után is biztosítható lesz a már Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok, illetve az uniós társállamokban letelepedett britek jogainak érvényesülése. A brit kormány részéről ugyanakkor még nem hangzottak el részletes tervek az uniós tagság megszűnése után érkező EU-munkavállalók foglalkoztatásának szabályozására.

Forrás: MTI

Friss hírek

A kávéról kicsit másképp (x)

Hatékonysági és újrahasznosítási lázban ég a világ, miért éppen a kedvenc forró fekete italunk alapanyaga lenne híján az alternatív felhasználási ötletekből, miért éppen a benne rejlő lehetőségeket ne aknáznánk ki?

Read More »